Paraolimpijci BiH svečano dočekani u sarajevskoj Vijećnici

Javni doček za reprezentaciju Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, kao i za Ismaila Barlova, koji su na Paraolimpijskim igrama u Parizu osvojili srebrene medalje, organozovan je u ponedjeljak u sarajevskoj Vijećnici.

Doček za bh. paraolimpijce organizovali su Grad Sarajevo i Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo. Iako je prvobitno planiran ispred sarajevske katedrale, doček je zbog nepovoljnih vremenskih premješten u Vijećnicu.

Trinaestogodišnji bosanskohercegovački paraplivač Ismail Barlov osvojio je 4. septembra srebrnu medalju na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Barlov je do pobjedničkog postolja stigao u disciplini 50 metara prsno. U finalnoj utrci zauzeo je drugo mjesto s vremenom od 1:02.74, a od njega je bio bolji samo predstavnik Meksika Arnulfo Castorena.

Barlov, koji je na ceremoniji zatvaranja Paraolimpijskih igara nosio zastavu BiH, danas je kazao da je osvajanje olimpijske medalje ostvarenje sna za njega te se svima zahvalio na podršci.

Ismailov trener Amel Kapo kazao je da se dječak u posljednjih godinu i po intenzivno pripremao, dok su mnogi njegovi vršnjaci išli u školu i raspust provodili igrajući se.

- Za godinu i po uspjeli smo napraviti evropskog rekordera, seniorskog evropskog prvaka i osvajača medalje na Paraolimpijskim igrama - naglasio je Kapo.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci porazom od Irana u finalu osvojila je srebrnu medalju. Iranci su slavili sa 3:1, po setovima je bilo 22:25, 30:28, 25:16, 25:14.

Selektor reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci Ifet Mahmutović kazao je da je podrška bh. javnosti u polufinalu bila veliki podstrek, te se izvinio zbog toga što nisu uspjeli osvojiti zlato.

Kapiten Sabahudin Delalić, kome je ovo sedma medalja na Paraolimpijskim igrama, kazao je da je ovo odličje bilo drugačije od ostalih, zahvaljujući malom Ismailu Barlovu.

- Ismail nas je odveo u finale. Da nije bilo njega možda bismo izgubili od Njemačke - rekao je Delalić, istakavši da je njegov tim dosegao “vrh” a da je pred 13-godišnjim dječakom prilika da osvoji još više.

Jučerašnjim gašenjem paraolimpijskog plamena i zvanično su zatvorene 17. po redu Ljetne paraolimpijske igre u Parizu na kojima je učestvovalo oko 4.400 sportista iz 168 država.