BIMA kandidat za Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva: Naše naslijeđe je zadovoljstvo naših pacijenata

BIMA kandidat za Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva: Naše naslijeđe je zadovoljstvo naših pacijenata

- Zamislite sve te ljude s osmijesima, a svi su volonteri, niko nije dobio novčanu naknadu za uložene sate i sate rada s pacijentima. Naši članovi svoje usluge smatraju zekatom za znanje i rado ih pružaju iz zahvalnosti prema dragom Bogu. Naše naslijeđe je i zadovoljstvo naših pacijenata, zbog kojih mi i postojimo. Zadovoljstvo ugroženog običnog čovjeka nam je na prvom mjestu. Mi smo ponosni na ovo naslijeđe, koje ostavljamo našim potomcima. Zbog svega navedenog BIMA je nominirana za Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva 2022. godine - naglasila je razgovoru za Preporod.info Safija Softić-Namas, članica BIMA-e.

Naime, Medicinska asocijacja BIMA ove godine je kandidat za Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva iz oblasti Zsravstva i socijalne zaštite.

Softić-Namas je podsjetila da je BIMA nevladino, neprofitabilno udruženje medicinskih radnika koja se bavi pružanjem zdravstvene zaštite zdravstveno neosiguranom stanovništvu, uglavnom izbjeglicama/povratnicima na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, socijalno ugroženom stanovništvu, ali i ljudima izvan zemlje za vrijeme prirodnih i drugih katastrofa.

- Članovi BIME su specijalisti raznih medicinskih disciplina (internisti, pedijatri, infektolozi, ginekolozi, urgentolozi, oftalmolozi, okolozi, kardiolozi, dijagnostičari i dr.); doktori medicine, stomatologije i veterine, magistri farmacije, inžinjeri medicinsko-laboratorijske dijagnostike; studenti medicine, stomatologije, farmacije i fakulteta zdravstvenih studija; medicinske sestre i tehničari; razni volonteri (inžinjeri elektrotehnike, informacionih tehnologija, profesori jezika, prevodioci, fotografi itd.) - navela je, dodavši da su zajednički osnovni ciljevi rada briga o jedinstvu i dobrobiti medicinskih profesionalaca u Bosni i Hercegovini, mobiliziranje profesionalnih i ekonomskih resursa u cilju osiguranja medicinskog staranja i pomoći pogođenim područjima i ljudima, širenje zdravstvene kulture putem organiziranja predavanja, simpozija i sastanaka, dobrovoljne akcije na terenu, odlazak na stručne sastanke i kongrese kao i organiziranje istih, jačanje saradnje među istraživačima koji se bave zdravstvenim i medicinskim pitanjima za dobrobit naroda i države Bosne i Hercegovine.

Od vremena osnivanja BIME, 1998. godine, do sada sprovedeno je 100 naših akcija širom Bosne i Hercegovine.

-  Naša stota akcija planirama je još prije dvije godine, ali ju je zaustavila pandemija COVID-19. Napokon smo stekli uslove i uspjeli organizovati našu stotu akciju dana 20. novembra 2021. godine. Akcija je održana u mjestu Križevići kod Zvornika. Od vremena osnivanja uradili smo par miliona specijalističkih pregleda, nekoliko stotina hiljada laboratorijskih pretraga, par hiljada papa testova, par stotina hiljada EKG snimanja, nekoliko hiljada ultrazvučnih pregleda, desetinu tona lijekova, par desetina hiljada podijeljenih naočala, nekoliko hiljada veterinarskih pregleda. Organizovali smo Prvi međunarodni FIMA/BIMA kongres u Sarajevu. Poslali smo desetine članova na edukacije izvan zemlje. Obavili smo desetine edukativnih konsultacija stanovnika u posjećenim mjestima. Ove aktivnosti pretvorene u novac izbosile bi nekoliko stotina miliona konvertibilnih maraka - rekla je.

65118.jpg - BIMA kandidat za Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva: Naše naslijeđe je zadovoljstvo naših pacijenata

Softić-Namas je naglasila da je njihovo naslijeđe zadovoljstvo članova obavljenim poslom i uloženim trudom u dobra djela.

- Njihovi iskreni osmjesi kada daju sve od sebe. Zamislite sve te ljude s osmijesima, a svi su volonteri, niko nije dobio novčanu naknadu za uložene sate i sate rada s pacijentima. Naši članovi svoje usluge smatraju zekatom za znanje i rado ih pružaju iz zahvalnosti prema dragom Bogu. Naše naslijeđe je i zadovoljstvo naših pacijenata, zbog kojih mi i postojimo. Zadovoljstvo ugroženog običnog čovjeka nam je na prvom mjestu. Mi smo ponosni na ovo naslijeđe, koje ostavljamo našim potomcima. Zbog svega navedenog BIMA je nominirana za Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva 2022. godine, što je naša druga nominacija za ovu nagradu - naglasila je.

viber_image_2022-02-06_08-24-05-977.jpg - BIMA kandidat za Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva: Naše naslijeđe je zadovoljstvo naših pacijenata

BIMA-u su zvanično nominovale sljedeće ustanove i udruženja: HO Pomozi.ba, Fondacija Muharem Berbić , HO "Merhamet" MDD Merhamet MDD, HO "Merhamet" MDD, RO Banjaluka HO Merhamet RO Banja Luka, Udruženje ekonomista i studenata ekonomskih fakulteta „SEEF“ Sarajevo seef.ba, BoHeMSA, Udruženje studenata medicine u BiH BoHeMSA - Bosnia and Herzegovina, Udruženje studenata Medicinskog fakulteta Sarajevo.

- Ova kandidatura nam mnogo znači, te se zahvaljujemo spomenutim ustanovama na podršci i što su prepoznali naša nastojanja u dobru. Zahvaljujemo se što su prepoznali naših 100 akcija pomoći diljem Bosne i Hercegovine, te naša nastojanja u edukaciji stanovništva i mladih kolega, što u cijeloj Bosni i Hercegovini, što u Sarajevu - poručila je Safija Softić-Namas.

(Preporod.info)

 

Podijeli:

Povezane vijesti