Učenici Cazinske medrese posjetili Biotehnički fakultet

Učenici Cazinske medrese posjetili Biotehnički fakultet


Tamo su nas dočekali dekan fakulteta Husein Vilić i profesor dr. Halid Makić sa svojim saradnicima.  Nakon uvodnih obraćanja, profesor dr. Makić je našim učenicima pokazao laboratorije Biotehničog fakulteta. Učenici su imali priliku da se upoznaju sa mikrobiološkom laboratorijom sa kojom nas je upoznala doc. Aida Džaferović. Tu su učenicima demonstrirane osnove mikrobioloških istraživanja.

Nakon toga smo posjetili laboratorij za entimologiju gdje su učenici mogli vidjeti razne entimološke zbirke i upoznati se sa načinom sakupljanja i prepariranja insekata. Sa ovom laboratorijom nas je upoznala doc. Vildana Jogić. Zatim nas je prof. dr. Halid Makić odveo u hemijski laboratorij gdje studenti obavljaju vježbe iz različitih predmeta.Nakon obilazka radnih laboratorija prof. dr. Makić nas je upoznao i sa laboratorijem za naučno-istraživački rad. Učenici i profesori su bili oduševljeni sa onim što su vidjeli. To je pobudilo želju učenicima za dodatnim laboratorijskim radom koji će, ako Bog da, izvoditi sa svojim profesorima u novootvorenim laboratorijama medrese. Osoblje Biotehničkog fakulteta nam je u tom pogledu ponudilo svoju podršku i pomoć. Nadamo se da će sve ovo kod naših učenika razviti interes za naučno-istraživački rad, a možda se i neki od njih odluče da nakon medrese upišu Biotehnički fakultet u Bihaću.
Našim domaćinima se zahvaljujemo na srdačnom dočeku i nadamo se da će se naša saradnja nastaviti.  

Autor teksta i fotograf: Adna Velić

Urednici: Ajla Topčagić i Lejla Mašić

Podijeli:

Povezane vijesti