Liga nacija: Poraz BiH od Njemačke u Zenici 1:2

Fudbalska "A" reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici poražena od Njemačke rezultatom 1:2 u susretu trećeg kola grupe “3“ elitne divizije “A“ UEFA Lige nacija, javlja Anadolu.
Utakmica koju je sudio Francuz Francois Letexier, bila je prva pred domaćom publikom za selektora Sergeja Barbareza. Sudiji Letexieru asistirali su sunarodnici Cyril Mugnier i Mehdi Rahmouni. Četvrti sudija bio je Jeremy Stinat, takođe iz Francuske.

Na samom otvaranju utakmice, nakon udarca iz ugla u 3. minuti Florian Wirtz je faulirao Dženisa Burnića, a iz slobodnog udarca golu gostiju zaprijetio je Ivan Bašić. Njegov šut završio je pored lijeve stative njemačkog golmana Alexandera Nubela.

Prvu priliku pred golom Nikole Vasilja gosti su imali u 9. minuti, ali je udarac Tima Kleindiensta glavom glavom završio visoko iznad gola Vasilja. Već minutu kasnije nakon centaršuta Edina Džeke nije bio precizan Ermedin Demirović, rezultat je ostao 0:0.

U 25. minuti golu izabranika Sergeja Barbareza zaprijetio je Pascal Gross, ali na sreću po Nikolu Vasilja, nije bio precizan.

Gosti su poveli u 30. minuti susreta pogotkom Deniza Undava, na asistenciju Wirtza. Gol Kleindiensta u 32. minuti poništen je zbog ofsajd pozicije.
Najbolju priliku u prvom poluvremenu pred golom Njemačke imao je Ermedin Demirović u 35. minuti, kada je nakon dobro odigranog kontranapada pogodio prečku.

Već u narednom napadu selekcija Njemačke je udvostručila vodstvo, golom u 36. minuti, a strijelac je još jednom bio Undav. Prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 0:2 u koristi gostujuće reprezentacije.

Izglednu priliku za Njemačku propustio je u 55. minuti propustio je ponajbolji u redobima gostiju Undav. Njegov šut ka golu Vasilja blokirao je Sead Kolašinac. Gol Deniza Undava u 58. minuti poništen je nakon intervencije iz VAR sobe, zbog nedozvoljene pozicije.

U 70. minuti na 1:2 smanjio je kapiten reprezentacije Bosne i Hercegovine. Džeko je na centaršut Benjamina Tahirovića nakon kornera bio najviši na drugoj stativi i udarcem glavom pogodio mrežu golmana Alexandera Nubela. Već u narednom napadu gostima je dobrim udarcem s distance zaprijetio Dario Šarić, ali lopta nakon njegovog šuta odlazi pored gola.

U finišu susreta obje selekcije su pokušale doći do pogotka ali je rezultat ostao 1:2.

Poziv za prikupljanje pomoći za žrtve poplava u BiH

Hiljade navijača fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, predvođene grupom "BH Fanaticos" odali su večeras na zeničkom stadionu "Bilino polje" počast žrtvama katastrofalnih poplava u BiH, pruživši podršku građanima koji se ovih dana bore s posljedicama katastrofe

Navijači su u 39. minuti susreta na zeničkom stadionu "Bilino polje" podigli transparente s pozivom na prikupljanje pomoći za žrtve katastrofalnih poplava i klizišta u bh. gradovima Jablanici, Fojnici, Konjicu i Kiseljaku.

Na tribinama su najprije upaljena svjetla na mobilnim telefonima, a onda su svi prisutni ali i gledaoci pored malih ekrana pozvani da pozovu humanitarni broj 17039.
Humanitarna organizacija "Pomozi.ba" organizovala je prikupljanje pomoći postavivši kutije na tribine stadiona uz poziv na doniranje putem humanitarnog broja 17039.

Podrška Palestini

Navijači Bosne i Hercegovine tokom utakmice skandirali su "Palestina, Palestina" u znak podrške genocidu izloženom palestinskom narodu u Gazi.

U drugom susretu grupe "3" Nizozemska i Mađarska su remizirale rezultatom 1:1. Njemačka je trenutno prvoplasirana u grupi sa sedam bodova, slijede Nizozemska i Mađarska sa pet odnosno dva boda, dok je selekcija BiH na četvrtoj poziciji s jednim osvojenim bodom.