UEFA Liga nacija: BiH odigrala neriješeno u Budimpešti

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine sinoć je u Budimpešti protiv Mađarske odigrala neriješeno 0:0 u susretu drugog kola grupe “3“ divizije “A“ UEFA Lige nacija.

U prvom dijelu Mađari su imali veći posjed lopte iz kojeg su stvorili nekoliko dobrih šansi, ali je na bh. golu izuzetno raspoložen bio Nikola Vasilj, pa se na odmor otišlo bez golova.

I u nastavku slična slika na terenu. Mađari su uglavnom dominirali, ali za razliku od prvog dijela nisu uspijevali ozbiljnije ugroziti Vasilja. Uspela je i BiH zaprijetiti u 67. minuti preko Edina Džeke, ali je njegov udarac iz okreta sa desetak metara zaustavio mađarski golman. Tri minute kasnije najbolja prilika za Mađarsku. Dominik Szoboszlai je sjajno izveo slobodan udarac s dvadesetak metara, ali je lopta pogodila prečku. Imali su Mađari još jednu sjajnu šansu u finišu utakmice, ali je Vasilj fenomenalno odbranio udarac glavom Adama Martina s pet metara.

U istoj grupi derbi su odigrali Holandija i Njemačka na stadionu “Johan Cruijjf“ u Amsterdamu. Domaći su poveli već na otvaranju utakmice. U drugoj minuti na asistenciju Ryana Gravenbercha pogodio je Tijani Rejnders. Međutim, Nijemci su nakon primljenog gola preuzeli kontrolu na terenu te u 38. minuti preko Deniza Undava stigli do izjednačenja. Do potpunog preokreta gosti su došli u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena. Ovoga puta Undav je asistirao, a pogodak postigao Joshua Kimmich.

Revija golova i dobrih poteza nastavljena je i u drugom poluvremenu, pa su Holanđani do izjednačenja stigli već u 52. minuti. Strijelac je bio Denzel Dumfris za ispostaviće se konačnih 2:2.

U grupi “4“ divizije “C“ Sjeverna Makedonija je pred svojim navijačima na stadionu “Toše Proeski“ u Skoplju savladala Armeniju rezultatom 2:0. Strijelci su bili Enis Bardhi u 70. i Bojan Miovski u 79. minuti.

- Rezultati utakmica drugog kola -

Divizija “A“: grupa “3“: Holandija – Njemačka 2:2, Mađarska – Bosna i Hercegovina 0:0.

Divizija “B“: grupa “1“: Albanija – Gruzija 0:1, Češka – Ukrajina 3:2, grupa “2“: Engleska – Finska 2:0, Republika Irska – Grčka 0:2.

Divizija “C“: grupa “4“: Latvija – Farska ostrva 1:0, Sjeverna Makedonija – Armenija 2:0.

Divizija “D“: grupa “2“: Andora – Malta 0:1.