Kvalifikacije za Eurobasket 2025: BiH ubjedljiva protiv Kipra

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je otvorila kvalifikacije za Eurobasket 2025. U susretu prvog kola grupe “E“ izabranici Adisa Bećiragića savladali su večeras u Nicosiji Kipar sa ubjedljivih 99:66.

Bh. tim je loše otvorio utakmicu pa je domaćin poslije svega dvije minute igre vodio sa velikih 11:2. Bh. selektor Adis Bećiragić bio je primoran pozvati time out nakon kojeg je na parket izašla potpuno druga ekipa, pa je u sedmoj minuti neriješeno 20:20. Nekoliko trenutaka kasnije BiH je i u prvom vodstvu – 22:20. Prvi period bh. košarkaši riješili su u svoju korist rezultatom 28:27.

U drugoj četvrtini BiH preuzima potpunu kontrolu nad utakmicom i rezultatom, pa u 16. minuti prvi put dolazi do dvocifrene prednosti od deset poena (43:33). Na odmor bh. tim odlazi s 13 poena prednosti (51:38).

U nastavku utakmice potpuna dominacija BiH, koja je treći period završila sa 21 poenom razlike (77:56), čime je riješila pitanje pobjednika. Bh. selekcija do kraja je uspjela povećati razliku, pa je na kraju bilo velikih 99:66.

Najefikasniji u bh. timu bio je Džanan Musa koji je ubacio 26 poena , a pratili su ga Ajdin Penava sa 15, Kenana Kamenjaš sa 13, Amar Alibegović sa 12 i Aleksandar Lazić sa 10.

U poraženom sastavu najbolji su bili Darral Willis sa 22 i Filippos Tigkas 19 poena.

BiH će u drugom kolu grupe “E“ u ponedjeljak u tuzlanskom “Mejdanu“ ugostiti Francusku.