Islamski centar Bošnjaka u Beču: Vjernike na fasadi dočekao "Srpski krst"

296977270_3231262337090263_8941810451436380958_n.jpg - Islamski centar Bošnjaka u Beču išaran od strane srpskih ekstremista

Nepoznati počinioci su jučer ujutru išarali fasadu Islamskog centra Bošnjaka u Beču, nacrtavši "Srpski krst".

Vjernici su uočili simbol kada su došli na podne-namaz i to su odmah prijavili odboru.

- Veoma smo zabrinuti i osuđujemo izražene poruke mržnje. Podsjećamo da su ljudi koji su nosili ovaj znak na uniformama odgovorni za najveći ratni zločin u Evropi od kraja Drugog svjetskog rata. Genocid u Srebrenici bio je kulminacija ovog nasilja. Većina naših članova su ljudi koji su zbog rata i protjerivanja morali napustiti domovinu i našli su sigurnost u Austriji - kazali su iz Islamske zajednice Bošnjaka u Austriji.

Dodali su da "poruka na fasadi džamije budi uspomene i strahove iz prošlosti i otežava izgradnju povjerenja koje je važna osnova za ispravan suživot."

- Ovaj zločin je podsjetnik da su mržnja i neprijateljstvo i dalje prisutni u našem društvu i da predstavljaju ozbiljnu prijetnju mirnom suživotu. To nam također pokazuje koliko je potrebno, u okviru opšteg obrazovanja, educirati mlade ljude o opasnostima ovakvih stavova - naveli su.  

(Preporod.info)

Podijeli:

Povezane vijesti