Spot pun ljubavi: Za bolje sutra svih nas

Spot pun ljubavi: Za bolje sutra svih nas

Almin je učenik Osnovne škole „Miroslav Krleža“ u Zenici, a za ovogodišnji Dan državnosti Bosne i Hercegovine Almin je privukao pažnju.

Almin je gluh, ali su i on i mnogi stanovnici Bosne i Hercegovine čuli pjesmu „Za bolje sutra“ u kojoj su mu njegovi prijatelji iz škole pokazali svu svoju ljubav koju osjećaju prema njemu.

Javnost u Bosni i Hercegovini je za Dan državnosti mogla vidjeti prekrasan spot u kojem je utkano toliko ljubavi, razumijevanja, saosjećanja, podrške, ne samo za Almina nego za sve gluhe osobe.

- Svaki projekat koji radimo ispunjen je emocijom koju nosimo pa tako i ovaj. Cilj snimanja spota bio je da širimo ljubav, pozitivne emocije, empatiju i prihvatanje različitosti. To je ujedno i jedan od glavnih zadataka našeg poziva, tako da svakako smatram da trebamo više vremena i truda uložiti u projekte koji šire ljubav, empatiju, toleranciju i koji šalju poruke kako smo svi jednako važni - kaže za Preporod.info Aida Habibović, v.d. direktorice škole.

Doprinijeti boljem sutra

Glavna poruka, ističe Habibović, jeste da djeca mogu sve. Mogu se razumjeti, družiti, radovati zajedno, podržavati jedni druge, širiti ljubav, empatiju, poštovanje. Mogu i pjevati na znakovnom jeziku.

Iza spota koji traje nešto više od četiri minute krije se desetine sati samo snimanja i montaže, a posebna priča jeste bila priprema za snimanje.

- I sama sam bila iznenađena koliko sati materijala je snimljeno i koliko je trajao proces montaže i izrade spota ovakvog kakav je javnost vidjela. Mi smo imali sreću da radimo sa profesionalcem koji je u sam proces nastajanja spota unio pozitivnu energiju i jako mnogo strpljenja kako bi nama učesnicima ovo iskustvo bilo pozitivno i zabavno. Njegovo ime je Hareth Momani i ja mu se u ime svih učesnika u spotu i ovim putem zahvaljujem - govori Habibović.

Ona ističe da je jako puno truda uloženo i u sam prijevod pjesme na znakovni jezik te obuku svih učesnika za zajednički nastup. Ovim putem, naglašava Habibović, zahvaljuje i saradnici za znakovni jezik, Berini Čorić, koja je uložila puno vremena i strpljenja.

Svojim angažmanom u ovom videu Berina Čorić htjela je prenijeti svim ljudima ljepotu znakovnog jezika te poruku da se vrlo lahko može naučiti uz ljubav i jaku volju. 

- Bez obzira na svu situaciju u državi u kojoj živimo, ja vjerujem da svako od nas na svoj način može doprinijeti boljem sutra. Moramo početi više primjećivati ljude oko sebe, poštovati ih i pokazati im svoju ljubav djelima, a ne samo riječima. Kao što su svi učesnici u ovom projektu to učinili, da bi našem učeniku Alminu pokazali svu ljubav, prihvaćenost i razumijevanje. Iako vjerujem da je on toga svjestan, jer se time uvjerava svakodnevno u školi, kako od prijatelja iz razreda tako i od svih nastavnika. Osim Alminu i svim ostalim ljudima htjeli smo da pokažemo da i rukama se može pjevati, da je znakovni jezik predivan i da i gluhe osobe mogu prenijeti pjesmu na svoj način, sa mnogo emocija – kaže Čorić za Preporod.info.

Pokazati ljubav

Ona je svjesna da se često riječi i praksa ne podudaraju, odnosno da riječimo hvalimo i slavimo različitost, ali da djela izostaju. Da bi ljudi u praksi mogli više da poštuju i vrednuju različitosti, govori Čorić, prvenstveno moraju biti svjesni i zahvalni na svemu onome što oni imaju. U ovom slučaju kada su u pitanju gluhe osobe, oni svakodnevno nailaze na prepreke od ljudi koji imaju sluha ali ih, ustvari ne čuju.

- Mi smo, ustvari ovim videom prikazali samo dio svakodnevnice s Alminom u našoj školi, gdje se doista svi trude da se on osjeća prihvaćeno. Jer, on je jedno predivno dijete i on je taj koji mene uči kako biti sretan, zadovoljan i zahvalan. Kao što mi učimo djecu tako i oni nas podsjete da cijenimo životne vrijednosti – ističe Čorić.

Čorić je naglasila da se trebamo svi više truditi da ljubav pokazujemo djelima, a ne samo riječima.

- Svi mi želimo da se osjećamo voljeno, pa isto tako to trebamo činiti i sa svima onima koji nas okružuju. Pokazati ljubav i poštovanje ne traži mnogo odricanja, pa bih savjetovala svim ljudima koji su gledali naš video i naučili barem jednu riječ na znakovnom jeziku, ako sretnu neku gluhu osobu neka joj to pokažu, sigurna sam da će tim ljudima mnogo značiti, bit će vam zahvalni i na taj način će osjećati vašu podršku – kaže Čorić.

Ovaj video javnosti je postao dostupan na Dan državnosti. Upravo je veoma važno, ističe Habibović, da učimo djecu da je Bosna i Hercegovina domovina koju volimo.

- U ovoj zemlji mi mnogima značimo nešto. Nekome smo dijete, nekome roditelj, brat, sestra, komšija, drug u razredu... Bosna i Hercegovina je naša zemlja i mi smo joj pjesmom i čistom emocijom čestitali praznik – naglasila je.

Za kraj je pozvala građane Bosne i Hercegovine da dalje šire ljubav.

- Imam potrebu da se zahvalim svim učesnicima u spotu na lijepom druženju, trudu i vremenu koji su uložili u ovaj projekat. Hvala svim učenicima i kolegicama koji su u ovaj projekat utkali dio sebe. Hvala roditeljima koji su nam u cijelom procesu bili velika podrška. Hvala cijelom kolektivu OŠ „Miroslav Krleža“ na podršci i pomoći u realizaciji projekta. Hvala i gospođi Almi Čardžić i gospodinu Damiru Čardžiću koji su nam ustupili pravo na pjesmu Za bolje sutra – kaže na kraju Habibović.

Pjesma je dostupna na sljedećem linku: https://youtu.be/5cxBEn0h6_o

(Alem Dedić/Preporod.info)

 

Podijeli:

Povezane vijesti