Naida Hota-Muminović povodom 25 godina Bošnjačke gimnazije: Za lidere ćemo kreirati poseban program

Naida Hota-Muminović povodom 25 godina Bošnjačke gimnazije: Za lidere ćemo kreirati poseban program

Povodom jubilarne 25. godišnjice postojanja i rada Prve bošnjačke gimnazije Preporod.info je razgovarao sa direktoricom ove škole Naidom Hota-Muminović. Prisjetili smo se početaka iz opkoljenog Sarajeva, primijetili brz napredak i etabiliranje u lidersku poziciju ove ustanove u našem obrazovnom sistemu, te iskoristili prilike da govorimo o velikim uspjesima koje nižu učenici i profesori ove škole.

Preporod.info: Dozvolite da Vam čestitamo jubilarnu 25. godišnjicu Prve bošnjačke gimnazije. Možete li nam za početak reći kako je protekla svečanost koju ste upriličili u srijedu 30. septembra 2020. na Dan škole?

Hota-Muminović: Hvala na čestitkama. Lijepo je napraviti jedan presjek i pogled unazad i unaprijed na četvrtini stoljeća postojanja Prve bošnjačke gimnazije. Organizirali smo prigodnu svečanost, prilagođenu epidemiološkim mjerama. Nažalost, nismo mogli realizirati našu zamisao da napravimo jednu veliku svečanost na kojoj bismo okupili sve prijatelje Prve bošnjačke gimnazije, roditelje učenika, učenike, uposlenike koji su sada radnoaktivni, uposlenike u penziji, alumniste... Zato smo odlučili da tu zamisao o velikoj svečanosti podijelimo na nekoliko događaja koje ćemo realizirati tokom cijele ove školske godine. 

Preporod.info: Spomenuli ste alumniste. I oni ove godine proslavljaju svoj jubilej formalnog postojanja od dvadeset godina?

Hota-Muminović: Ideju o udruživanju i daljnjem zajedničkom djelovanju po završetku srednjoškolskog obrazovanja učenici Prve bošnjačke gimnazije dobili su već 2000. godine. Kao učenica koja je te godine ponijela diplomu Prve bošnjačke gimnazije, dakle kao alumna Prve bošnjačke gimnazije, bila sam među sudionicima tog procesa. Tad je to bio pionirski poduhvat, a evo dvadeset godina poslije znam da još samo naši prijatelji iz Druge gimnazije imaju slično udruženje. Tokom tih dvadeset godina bilo je dinamičnih i manje dinamičnih epizoda, a u zadnje tri godine svjedočimo pojačanom interesu članova Asocijacije alumnista da nastave jačati zajedništvo, biti u službi školi iz koje su se otisnuli u dalje obrazovanje i tržište rada, i, naravno, biti u službi svojoj zajednici i domovini. 

Preporod.info: Šta vam je posebno važno u vašem radu sa mladima, sa učenicima? Na šta posebno pobraćate pažnju?

Hota-Muminović: Koncept rada Prve bošnjačke gimnazije zasnovan je na nekoliko bitnih pretpostavki. Prvo, odgoj i obrazovanje su jednako važni i posvećuje im se jednaka pažnja. Zapravo, vjerujemo da je sam odgoj bez obrazovanja, vrlo slab, a obrazovanje bez odgoja je opasno, jer može svijet dovesti na rub propasti. Dakle, samo harmonija između intelekta i duha može biti jedini ispravni cilj kojem stremimo. Nadalje, veoma smo posvećeni prepoznavanju talenata kod naših učenika. Zagovaramo jedan naglašeni individualni pristup onog trenutka kada otkrijemo talenat ili nam učenik dođe sa već otkrivenim talentom. Dakle, u nastavi naši se profesori trude da razrade jedan diferencirani pristup - ne možete takmičaru - olimpijcu dati iste zadatke kao prosječnom učeniku, i obratno. Također, stalno podsjećamo naše učenike da je ostavština njihovih predaka nešto na što mogu biti ponosni. Njegujemo kulturu sjećanja i pamćenja na agresiju i genocid i odgajamo i obrazujemo te mlade ljude da pamte konstruktivno, tako što će kao profesionalci, danas-sutra, ali i kao ljudi, učiniti sve da se više nikada i nikome ne ponovi genocid.

Preporod.info: Ta ostavština koju spominjete, taj otpor koji je zapravo čudo bosanskog otpora bilježe i činjenicu da je Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini osnovala Prvu bošnjačku gimnaziju koja je nastala u ratu?

Hota-Muminović: Upravo tako, to je dio otpora i dio borbe. Zaista možemo biti ponosni što su naši preci bili na pravoj strani historije i što su nam dali povod da možemo biti ponosni. Prva bošnjačka gimnazija osnovana je 1995. godine u četvrtoj godini opsade Sarajeva. Naravno, ideja o osnivanju, kao i same pripreme, mnogo su stariji od te formalne godine osnutka. Mogu reći da su tada intelektualci okupljeni u okrilju Islamske zajednice zamislili savremenu školu u kojoj će se razvijati potencijali potrebni za obnovu i oporavak poslije agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Preporod.Info: Škola je dobitnica i Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva, ali je i međunarodno priznata, jer je Cambridge međunarodna škola. Šta nam možete reći o tim priznanjima i nagradama?

Hota-Muminović: Za 25 godina Prva bošnjačka gimnazija je iskusila proces jednog ubrzanja u svemu što je pod njenim krovom započeto i što je realizirano. U prvom timu profesora i stručnih saradnika, na čelu sa prvom direktoricom Lejlom Akšamija bili su veliki entuzijasti i profesionalci. To je jedna od najsretnijih okolnosti koje su se mogle desiti ideji o Prvoj bošnjačkoj gimnaziji. Potom još jedna sretna okolnost je i to da su ovu školu upisivali hrabri, vrijedni i kreativni učenici. To ubrzanje koje smo iskusili nije ostalo neprimijećeno u našem gradu, pa je škola dobila prestižnu Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva. Ubrzo smo se okušali i u međunarodnoj areni znanja. Već više od petnaest godina nudimo učenicima mogućnost sticanja Cambridge međunarodnih certifikata i diploma. Učenike vodimo ka međunarodno standardiziranim ispitima koji su kreirani na Univerzitetu u Cambridgu. Tako učenici koji izaberu da pohađaju nastavu po tom nastavnom planu i programu mogu iskusiti najbolje međunarodno obrazovanje bez da napuštaju domovinu i porodični dom.

Preporod.Info: Šta su novi planovi u daljnjem razvoju Prve bošnjačke gimnazije?

Hota-Muminović: Radujemo se novom zamahu u radu sa budućim liderima. Matematičko-informatička pismenost i težnja već postoji i prirodno je poželjan izbor zbog velikog broja prilika za zaposlenje. Međutim, sada radimo intenzivno na prepoznavanju lidera u poduzetništvu i lidera u društvenim naukama. Za takve učenike nastojat ćemo kreirati poseban program.

Preporod.Info: Znamo da su vaši učenici donijeli mnogo medalja i razloga za ponos Bosni i Hercegovini. Ima li nekih najsvježijih primjera?

Hota-Muminović: Naravno da ima, uvijek. Ovog ljeta naši su učenici učestvovali u Evropskoj olimpijadi iz Geografije koja je zbog pandemije održana online. I donijeli su nam opet razlog da budemo ponosni. Fatih Žgalj osvojio je srebrenu medalju, a Ahmed Čomor bronzanu. Njihov mentor u cijelom procesu, od prepoznavanja, preko rada, pa do medalja je profesor Sead Srna.

Također, učestvovali smo u Intelektualnom izazovu "Owlypia" koji organizira Univerzitet u Cambridge-u za srednjoškolce. Tim Prve bošnjačke gimnazije činili su Amna Fejzić, Haris Junuzović i Faruk Softić. I zamislite, najbolji su u cijelom svijetu! Osvojili su prvo mjesto. Takmičili su se u  zajedničkom pisanju eseja, govorništvu bez prethodnog spremanja, timskoj debati, opštem znanju iz prethodno proučenih materija, članka, TED talks, filmova i individulanog istraživanja. Moto ovogodišnje olimpijade bio je "Leadership, inspire change". Mi smo mala zemlja, puna potencijala. Moramo učiniti još jedan dodatni napor da pokrenemo i pravilno iskoristimo sve blagodati koje imamo.

(Preporod.info)

Podijeli:

Povezane vijesti