Otvorena konferencija o pravnim i političkim posljedicama Deklaracije o proglašenju Republike srpskog naroda BiH

Otvorena konferencija o pravnim i političkim posljedicama Deklaracije o proglašenju Republike srpskog naroda BiH

Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović izjavio je danas u Sarajevu da je obilježavanje 9. januara kao dana RS-a neustavan čin i krivično djelo, zbog čega treba da djeluju institucije BiH.

Na otvaranju konferencije "Pravne i političke posljedice Deklaracije o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine 9. januara 1992.", Džaferović je istakao da oni koji čine krivično djelo nepoštivanja odluka Ustavnog suda trebaju biti procesuirani.

- Deklaracija o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine 9. januara 1992. je početak svog zla u BiH, a taj čin je bio udar na ustavni poredak BiH i protivan je međunarodnom pravu - upozorio je Džaferović.

Ističe da je tog dana počeo genocid i masovni zločini na tlu BiH, što je potvrđeno brojnim odlukama Haškog tribunala i Suda BiH.

Potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić naveo je da proglašenje Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine 9. januara 1992. predstavlja momenat kada počinje realizacija projekta podjele BiH, razdvajanja građana u ovoj zemlji i stvaranja onoga što se danas zove entitet Republika Srpska.

- Do tog cilja se došlo etničkim čišćenjem, progonima, logorima, silovanjima, ubijanjima i genocidom, što nije nečiji subjektivan stav nego mišljenje Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju - naglasio je Salkić.

Dr. Dževad Hodžić, izaslanik reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina ef. Kavazovića koji je spriječen da lično prisustvuje konferenciji, u svom obraćanju je istaknuo da će Islamska zajednica (IZ) i reisu-l-ulema lično uvijek podržavati nastojanje da se dođe do istine o dešavanjima u proteklom ratu jer samo iskreno suočavanje s prošlošću može biti temelj za ponovno uspostavljanje solidnog mira i povjerenja.

- Za IZ od presudne je važnosti očuvanje istine o dešavanjima tokom agresije na BiH tokom devedesetih godina. To nastojanje i traganje za istinom i težnja da se ona uspostavi kao norma društvenih i svih drugih odnosa je temelj, ne samo našeg vjerskog nauka nego i najbolji zalog mogućnosti i našeg društva i cijelog čovječanstva. Sve što je sazdano na laži neće donijeti dobro niti će, po kur’anskom učenju, moći opstati - poručio je Hodžić.
Istaknuo je zadovoljstvo učešćem IZ u konferenciji koja kroz svoj Institut za društvena i religijska istraživanja iz Tuzle daje značajan doprinos.

- Cilj ovakvih skupova nije i ne treba biti produbljivanje razdora i nesporazuma nego objektivno suočavanje s prošlošću i utvrđivanje istine kako bi se na njoj mogla graditi budućnost našeg društva, naših građana i naših naroda - zaključio je izaslanik reisu-l-uleme.

P1650256.JPG - Otvorena konferencija o pravnim i političkim posljedicama Deklaracije o proglašenju Republike srpskog naroda BiH
Dr. Dževad Hodžić

Potpredsjednik FBiH Milan Dunović potcrtao je da politike u RS-u i dalje pokušavaju da nešto što je proglašeno neustavnim i što je uvrjedljivo za druge narode, prikažu kao pravu istinu.

- To jednostavno nije tako i mislim da će današnja konferencija sa naučnog, pravnog i političkog aspekta odgovoriti na pitanja koja godinama stoje otvorena - kazao je Dunović.

Konferenciju su organizovali Institut za društvena i religijska istraživanja Tuzla, Institut za istraživanje genocida Kanada, Institut za istraživanje zločina Univerziteta u Sarajevu, Centar za istraživanje moderne i savremene historije Tuzla, Arhiv Tuzlanskog kantona, Bošnjačka zajednica kulture "Preporod" i Udruženje Pokret "Majke enklave Srebrenica i Žepa".

ss/Preporod.info

Podijeli:

Povezane vijesti