Ministrica Hota-Muminović: Želimo u školske aktivnosti što više uključiti porodicu

Ministrica Hota-Muminović: Želimo u školske aktivnosti što više uključiti porodicu

Na području Kantona Sarajevo nastava je počela 2. septembra u 79 osnovnih i 44 srednje škole za ukupno 53.500 učenika, od čega 38.400 osnovaca i 15.100 srednjoškolaca.

Ove školske godine, upisano je oko 4.300 prvačića. U prvi razred srednje škole upisano 4.310 učenika, što je povećanje za 150 u odnosu na prethodnu godinu.

Za nabavku novih udžbenika za učenike od I do IV razreda za školsku 2024/2025. godinu obezbjeđena su sredstva u iznosu od 1.300.000 KM.

Naida Hota-Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje KS poželjela je svim učenicima, nastavnicima i roditeljima uspješnu i inspirativnu školsku godinu.

- Promjene u obrazovanju dešavaju se svakodnevno i intenzivno radimo na kreiranju kvalitetnijih sadržaja, kako u nastavi, tako i u vanškolskim aktivnostima. To sve nose ljudi, naš najvažniji resurs. Želimo da naše škole budu atraktivno i konkurentno mjesto, da škola otvori vrata i proaktivno uključi porodicu - roditelje, djedove, nane, bake - u školske aktivnosti. Naša vizija je da škola postane mjesto susreta gdje se svako osjeća dobrodošlo - kazala je ministrica za Preporod.info.

Dodaje da su uložena značajna sredstva u unapređenje školskih prostora, nabavku opreme i didaktičkih materijala.

- Transformacija i regeneracija školskih prostora ključni su za stvaranje okruženja koje podržava uspjeh učenika i njihovu ukupnu dobrobit - navela je Hota-Muminović.

Osvrnula se i na kurikularnu reformu koja je u trećoj godini provođenja, i posebno potvrđena primjenom novog Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u KS, a koja zahvata sve nivoe preduniverzitetskog obrazovanja.

- Institut je protekle dvije godine uz podršku resornog ministarstava pružao kontinuiranu podršku nastavnicima uključivanjem formiranih timova za podršku. Timove su činili nastavnici osnovnih i srednjih škola koji su učestvovali u kreiranju predmetnih kurikuluma i/ili su na druge načine stekli razumijevanje podučavanja po ishodima učenja. Ove školske godine podrška je organizovana za nastavne predmete gdje će se prvi put implementirati predmetni kurikulumi, a za sve ostale nastavnike otvoren je komunikacijski kanal prema Institutu za iskazane  potrebe i pružanje stručne podrške što je  jasno obrazloženo u Uputstvu za organizaciju školske 2024/2025. godine koje je dostavljeno svim školama, kao i predškolskim ustanovama - kazala je ministrica.

Dodala je da se pripremaju mehanizmi praćenja rezultata u kontekstu učeničkih postignuća i faktora postignuća podučavanja po ishodima i da se vrlo ozbiljno radi na tome radi znajući, koliko je to važno pitanje i kakva su specifična znanja potrebna da bi taj proces bio objektivan i pouzdan.

Navodi i kako je na kraju 2022/2023. godine urađena Analiza upitnika za učenike, nastavnike, direktore i timove za podršku na kraju školske 2022/2023. godine koja je dala nekoliko važnih odgovora o razumijevanju paradigme podučavanja i učenja po ishodima učenja sa stanovišta direktora škola, nastavnika implementatorima i učenika prvog razreda srednjeg obrazovanja.

Nadalje, na kraju 2023/2024. nastavne godine urađeno je slično istraživanje: Analiza je u toku i bit će važan osnov za unaprjeđenje implementacije reforme.

Dotakla se uvođena novog Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i/ili drugim faktorima, za koji neki kažu da može ugroziti najbolji interes učenika i zaštiti učenika.

- Profesionalci iz škola znaju značaj sistema ranog uočavanja rizika i pružanja stručne podrške svakom učeniku. Podrška se pruža prilagođeno za svakog učenika koji je u nekoj vrsti rizika. Sve to zasnovano je na naučnim i praktičnim spoznajama. To je cijela jedna nauka, struka i profesija. Nećemo dozvoliti da se tema sigurnosti učenika estradizira. Želimo da radimo svoj posao profesionalno. Kada se desi tragični događaj u školi, pa kad se broj poveća, mi ćemo ukazati na svakoga ko je bio protiv sistema zaštite učenika, koji je u KS uspostavljen od 2016. godine. Ja sam četvrta ministrica koja se ovim pitanjima bavi i nikom ozbiljnom ne bi palo na pamet da ovo derogira i degradira - kazala je Hota-Muminović, dodavši da je o ovoj temi bila organizovana i panel diskusija.

Govoreći o uvođenju novog sistema vrednovanja kvaliteta rada škola, kazala je da je procjena kvaliteta rada u školama definisana novim Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u KS i predstavlja strateški okvir za unapređenje rada u školama.

- Od izuzetne je važnosti da se sistem vrednovanja kvaliteta rada sistemski mijenja te se želimo ciljano baviti postavljanjem i mjerenjem standarda kvaliteta rada u našim školama, kao važnim okvirom funkcioniranja odgojno-obrazovnog procesa. Očekujemo da ćemo do kraja ove godine imati osmišljen model vrednovanja kvaliteta rada škola. Procjena je da će trebati jedna godina za njegovu primjenu i prilagođavanje, a naravno u skladu sa iskustvima iz prakse. U prethodnom periodu smo već imali stručno savjetovanje sa direktorima i direktoricama osnovnih i srednjih škola na ovu temu te će se u narednom periodu u školama organizovati i realizovati i replikacione fokus-grupe, formirane od članova nastavničkog vijeća, na temu samovrednovanja i vanjskog vrednovanja kvaliteta rada škola. Na ovaj način bit će omogućeno učestvovanje prosvjetnih radnika u kreiranju modela praćenja kvaliteta za obrazovanje u KS - pojasnila je ministrica.

Osvrnula se i na problem deficitarnosti nastavnika, kazavši kako je taj problem prisutan širom svijeta, što predstavlja ozbiljan izazov za obrazovne sisteme globalno, uz napomenu da je rješavanje ovog pitanja od presudne važnosti za osiguranje kvalitete obrazovanja, jednakih obrazovnih prilika za sve učenike i dugoročni društveni i ekonomski razvoj.

- Na prijedlog ministarstva, Vlada KS usvojila je Posebni program Vlade za deficitarna zanimanja u osnovnom i srednjem odgoju i obrazovanju u KS za period 2024-2029. godina. Program obuhvata niz aktivnosti koje će provoditi Ministarstvo u saradnji sa Institutom za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS, osnovnim i srednjim školama na području KS, te djelomično sa nevladinim i realnim sektorom. Kroz realizaciju ovog programa Ministarstvo i Institut će raditi na dugoročnom unapređenju obrazovnog sistema, osiguravajući da svaka škola u KS ima adekvatan broj kvalificiranih nastavnika, što će direktno uticati na poboljšanje kvalitete obrazovanja i osiguranje boljih obrazovnih ishoda za sve učenike - najavila je ministrica.

Ističe kako je cilj programa omogućiti adekvatno razumijevanje tržišta rada i planiranje intervencija u obrazovnom sektoru, s posebnim naglaskom na deficit nastavnog kadra, a jedan od ključnih ciljeva je osigurati kvalitetan kadar u obrazovanju.

- Aktivnosti predviđene ovim Programom smatraju se odgojno-obrazovnim projektima od posebnog interesa za KS - kazala je ministrica Hota-Muminović.

Ministrica Hota-Muminović izrazila je posebno solidarnost sa djecom i prosvjetnim radnicima u Gazi, s porukom da će djeca u Kantonu Sarajevo učiti da budu zagovornici mira, pravde i samilosti.

(A.N./Preporod.info)

Podijeli:

Povezane vijesti